Augustus ve Ak Medrese Dünya Mirası Olmalı

Augustus Mabedi ve Ak Medrese’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınabilmesi için Büyükşehir Belediye Meclisi harekete geçti.

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi, Augustus Mabedi ve Ak Medrese’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınabilmesi için çalışma başlatacak.
Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Meclis Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez Başkanlığında yapılan toplantısında, Augustus Mabedi ile Ak Medrese’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınabilmesi için gerekli çalışmaların yapılabilmesine ilişkin Başkanlık yazısı okunarak oybirliği ile kabul edildi.
Hacı Bayram Mahallesi’nin korunması gereken bir kültür varlığı olduğu belirtilen Başkanlık yazısında, "Hacı Bayram Mahallesi korunması gerekli kültür varlığı olarak bulunmakta ve aynı zamanda yaşayan bir kent merkezi olarak kentsel sit alanı olarak korunmaktadır. Ankara’nın ve ülkemizin en önemli kültürel mirası olarak varlığını sürdüren Hacı Bayram Camii ve ünü sınırları aşan Augustus Mabedi örneğine az rastlanan, bir dönem Ak Medrese olarak kullanılan ve niteliğiyle kompleks haline dönüşen hala korunması gerekli kültür varlıkları olan yapılardır” denildi. 
Başkanlık yazısında; bu yapıların UNESCO Dünya Kültürel Miras listesine dahil edilmesi için gerekli girişimleri yapmak ve yaptırmak üzere İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı’nın görevlendirilmesi istendi.
Oybirliğiyle kabul edilen başkanlık yazısına göre Büyükşehir Belediyesi, Ankara’nın en önemli inanç ve kültür merkezi olan Hacı Bayram Camii’nin yanında bulunan Augustus Mabedi ve Ak Medrese’nin UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesi’ne alınabilmesi için çalışmalara başlayacak.
 
http://www.hurriyet.com.tr/ ankara/20334575.asp
Basında AKA